توضیحات اجمالی

یادم آمد از روزی که بخاطر نداشتن سابقه کار، با رزومه ای پر از توانایی از وزارت خانه ارتباطات در تهران با چشمانی پر اشک خارج شدم. صدای تیم مصاحبه کننده در گوشم پیچیده بود : داشتن افرادی مثل تو در سیستم کاری، یک اتفاق رو به جلوست اما متاسفیم، تو سابقه کار نداری!!! دنیایم فرو ریخت تا امروز دقیقا برای کلمه کلمه این مقاله منطق داشته باشم. میخواهم در مورد حوله ها و پارچه های دستبافتی صحبت کنم که منتظرن من و شما برایشان سابقه ایجاد کنیم. 

کمی نوشتن در این مورد سخت بود. نوشتن در مورد یک انتخاب بین اقتصاد یک خانواده ایرانی یا اقتصاد یک خانواده چینی؟ کارگر کارخانه نساجی چین یا کارگر کارگاه های زنان سرپرست خانوار ایرانی؟

اگرچه که در شعار دادن پیشرو هستیم، همه شعار حمایت از کالای ایرانی را میدهیم. اما همه سختمان میشود که طرح و مدلهای صنعت چند صد ساله چینی را کنار بگذاریم و از کیفیت ایرانی که شاید هنوز برای رشد و رسیدن به طرحهای چشم نواز فرصت لازم دارد، دفاع کنیم؛ البته دفاع نه، حمایت عملی کنیم.

اجازه بدهید داستانی را بگویم، چرا که یاد چند سال قبل افتادم وقتی برای استخدامی در یک ارگان دولتی تمام مراحل آزمون و مصاحبه ها را با نمره کامل گذرانده بودم و در آخرین مرحله به جرم نداشتن سابقه کار، کنار زده شدم.

هیچ کس جوابی برایم نداشت که آخر سابقه را از کجا باید شروع کنم؟ از شکم مادر که با سابقه کار متولد نشده بودم. چرا هر جا میرویم تهش به سابقه کار ختم میشود؟ چقدر سخت بود که تمام توانایی هایم زیر سایه نداشتن سابقه کاری رفت، که آمده بودم همان را بدست آوردم.

این داستان من را به یاد حوله ها و محصولات دستبافت زنان سرپرست خانواری انداخت که روز گذشته در کارگاهشان برای دادن طرح جدید رفته بودم.

این هیچ شکی نیست که وقتی یک ماشین نساجی به راحتی طراحی تصاویر را انجام میدهد با دارهای دستی امکان چنین کاری مهیا نیست، اما بیاید خودمان قاضی عملکردمان شویم.

چین که امروز قلب تپنده اقتصاد دنیاست هم روزی از همان چیزی که داشت، شروع کرد و تفاوتش با ما این بود که مردمش همان کالای تولیدی خودشان را میخریدند. در خانه چینی ها کالای خارجی حکم جرم برای وجدانشان را داشت.

در واقع انتظار این نیست که کالای بی کیفیت بخرید و پولتان را فدایی کنید. در مورد محصولی صحبت میکنیم که وظیفه اش یعنی خشک کردن ظرف را به همان خوبی که انتظار دارید انجام میدهد، اما در طراحی و ایجاد تصاویر مختلف در بافتش با دارهای دستبافت محدودیت هایی دارد.

اگر امروز در آشپزخانه مان دستمال خشک کن ایرانی دست بافت داشته باشیم، روزی دستمال آشپزخانه همان چینی ها، دستمال های خشک کن ایرانی دستبافت میشود. آن روز فرزندان ما دغدغه امروز اقتصادی ما را ندارند. آینده را، اقتصاد را خودمان میسازیم.

 

مطالب مرتبط


16 شهریور ،1398

همه چیز در مورد نگهداری پته

قبل از هر چیز بگوییم ماهیت الیاف پشمی، بافت ظریف و تزئینی بودن پته را در...

20 شهریور ،1398

اگر این مقاله را انتخاب کردید یقینا داشتن یک پوست سالم برایتان در اولویت بوده است. پس به احتمال قوی نسخه های متخصصین پوست یا...

23 شهریور ،1398

چهره شان سوخته اما قلبشان پر از امید بود، کودکان کلپورگان را میگویم که در فضای موزه زنده سفال کودکانه و بی دغدغه فروش سفالها...

دیدگاه ها


برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.
نازنین فرهادی در 16 آبان ،1398

هنرچی از شرق ایران با صداقت، پشتکار، سلیقه، دقت و امید شد سفیر ارتباط هنرمندان و هنردوستان سرزمینمان. برکت و سلامتی برای شما و عزیزانتان از خداوند خواستارم.

ادمین در 11 بهمن ،1398

سپاسگزاریم بزرگوار